BOŽÍ DAR

Boží Dar je město v Krušných horách na západě Česka u hranice s německou spolkovou zemí Sasko. Leží v Karlovarském kraji asi dvacet kilometrů severovýchodně od Karlových Varů. Žije zde celkem 250 obyvatel.

Boží Dar se nachází v nadmořské výšce okolo 1020 metrů, a je tak nejvýše položeným městem v Česku. Založen byl jako horní město známé těžbou stříbra a cínu. Po úpadku hornictví se díky své poloze v centrální části Krušných hor proměnil v rekreační centrum zaměřené na zimní sporty a letní turistiku a cyklistiku. V sousedství se nachází nejvyšší vrcholy Krušných hor: Klínovec (1244 metrů), Božídarský špičák(1116 metrů) a nejvyšší hora Saska Fichtelberg (1214 metrů).

Název Boží Dar se používá od založení města. Váže se k němu pověst, podle které je jméno města odvozeno z výroku kurfiřta Jana Fridricha, který odmítl horníky darovanou stoličku z ryzího stříbra se slovy: „Tento vzácný kov je váš chléb, je to Boží dar.“ Jméno však nejspíše město přejalo od některého ze zdejších starších dolů.

Krajina v okolí Božího Daru patřila ve středověku střídavě Sasku a Českému království. Při objevu ložisek kasiteritu nechal saský kuřfiřt Jan Fridrich I. v roce 1530 zahájit přípravy k založení nového města Gottsgab. K vlastnímu založení došlo až v roce 1533 a roku 1546 Jan Fridrich udělil Božímu Daru městská a horní práva. Roku 1546 se Boží Dar stal součástí Českého království. 

Boží Dar je centrem turistů v létě i v zimě. Přímo v obcí leží dva lyžařské areály a za obcí se nachází velký lyžařský areál Neklid, který je od roku 2019 přímo propojen a zahrnut pod křídla Skiareálu Klínovec. V okolí obce je pak možno využít okolo 70 kilometrů běžeckých tratí. V létě pak turisty láká zejména nedaleké Božídarské rašeliniště, Vlčí jámy u Horní blatné, nebo nejvyšší vrchol Krušných hor – Klínovec.

Od roku 1994 ve městě každým rokem před Vánoci funguje Ježíškova pošta, pohledy a dopisy je možné celoročně zasílat na adresu Božího Daru, nebo osobně vložit do speciální Ježíškovy schránky. V návaznosti na Ježíškovu poštu byla roku 2007 v okolí města zřízena Ježíškova cesta, která formou pohádkové naučné stezky seznamuje děti s Ježíškem a dalšími pohádkovými postavami.